Kui ma mõni aeg tagasi tegin instagrami storys küsitluse, et mis teemadel ma kirjutada võiksin siis pakuti mitmel korral välja, et suhetest ja üldse sellest, kuidas paremini teisi mõista ja teistega läbi saada, kuid ma arvan, et ma pole päris õige inimene, et sellistel teemadel kirjutada. Ma küll oskan väga hästi ennast teise inimese olukorda panna, kuid see ei tähendaks, et ma ei teeks vigu ja ei eksiks inimsuhetes.

Minu arust on inimsuhete juures üks keerulisemaid asju see, et inimesed üritavad meid muuta vastavalt enda soovidele. Ehk Sul ei lasta olla selline nagu Sa oled, ilma hukkamõistuta.

Mõningtes olukordades on väga keeruline mõista teise inimese seisukohti kuna me oleme nii kindlalt kinni iseenda vaatenurgas ja usume, et meie “tõde” on õigem. Ehk kui Sa usud jumalat ja teine inimene ei usu siis see ei tähenda seda, et Sa kuidagi parem oleksid. Meil kõigil on enda vaatenurk asjadest ja erinevad arvamused sest me oleme erinevad isiksused. Kõige raskem inimsuhete juures on iseenda ego alla surumine. Näiteks mina usun, et viirukid, kristallid ja eeterlikud õlid aitavad meid, kuid samas ma ei mõista hukka neid, kes seda ei usu ja ma ei hakka enda arvamust peale suruma inimesele, kellel on enda kindlad arvamused ja uskumused. Selle asemel, et vaielda selle üle kas need asjad aitavad või mitte, võiksime aktsepteerida teist inimest sellisena nagu ta on. Ma ei usu jumalat, kuid ma ei mõista hukka sellepärast neid, kes usuvad. Igal inimesel on õigus uskuda ja arvata seda, mida ta soovib ilma, et keegi teda hukka mõistaks.

Vanarahva tarkus ütleb, et kõik, mida inimene teeb, teeb ta iseendale. Peab paika. Mida toksilisem ja mürgisem on inimene seda kindlam saab olla selles, et see inimene ei ole tegelikult õnnelik. Kes on teiste vastu halb see tegelikult on iseenda vastu halb. Halvad tunded on meie enda sees ja teevad liiga tegelikult kõige rohkem meile endale. Negatiivsed mõtted ja tunded rikuvad meid kõige rohkem, mitte seda, kellele see suunatud on. Kui oled kellegi suhtes negatiivne/mürgine siis jah sõnad ja teod teevad teisele inimesele haiget, kuid suures pildis kannatad Sina rohkem kui see teine inimene.

Kui Sul on hea olla ja Sa oled õnnelik siis ei tunne Sa ka vajadust, et minna kellegi elu kritiseerima. Sa ei lähe kellegi/millegi vastu sõdima, tõestama, et oled kellestki parem. Tihti lähevad inimesed õiglust otsima sinna kus tegelikult poleks üldse nende asi sekkudagi. Otsitakse õiglust ilma, et teatakse täielikku tõde. Otsustatakse vaid iseenda arvamuse põhjal, nähakse mündi ühte poolt ja tihti ei taheta näha tõde.

Kui Sa tunned, et Sa ei ole iseendaga rahul ja tahad kellelegi ennast tõestada või näidata, et oled teistest parem siis Sa ei saa olla õnnelik, sest õnnelik inimene ja endaga rahulolev inimene ei pea ennast kellelegi tõestama või kellestki parem olema.

Me ei suuda tihti võtta teisi inimesi sellistena nagu nad on. Me üritame neid voolida endale sobivaks, muuta nende maailmavaadet selliseks nagu on meie oma, kuid see pole õige. Me kõik oleme erinevad, meil kõigil on oma vead ja meie tõde ei ole alati see õige. Mõistad? Näiteks kui Sulle ei meeldi teatud inimesed ja Su sõber või tuttav jällegi suhtleb nende inimestega siis see ei tähenda, et Su sõber oleks halb. Me ei saa sundida inimesi valima pooli või öelda inimestele, kellega neil on õigus suhelda ja kellega mitte. See pole lihtsalt õige. Me manipuleerime inimestega, et saavutada see, mida tahame. Näiteks Sulle ei sobi kui Su sõber suhtleb kellegagi, kes Sulle ei meeldi ja selle asemel, et seda akspeteerida Sa rikud sõprussuhted. Milleks? Kas tõesti sõprus ei tähenda midagi? Olulisem on Sinu viha kolmandate inimeste vastu?

Enda ego alla suruda on kõige raskem. Meil on enda kindlad põhimõtted ja tihti me ei oska akspeteerida teise inimese põhimõtteid. Lisaks unustame me ära selle, et me kõik teeme vigu ja eksime, eksimine on inimlik. Vigu teha on lihtsam kui õigesti käituda. Ma arvan, et mitte ühelgi inimesel ei ole õigust otsustada teise inimese eest. Me ei peagi kõike mõistma mida me sõbrad teevad või arvavad, kuid see ei muuda neid halvemateks sõpradeks või inimesteks. Ma arvan, et inimsuhteid hinnatakse liialt vähe ja enda jaoks olulistest ja tähtsatest inimestest loobutakse liialt kergelt. Mõnes olukorras tuleks enda viha alla suruda ja akspeteerida. Kerge öelda, raskem teha.

Sageli otsitakse teistes vigu, et ennast teistele paremas valguses näidata. Mõtle sellele. See inimene, kes halvustab, kritiseerib teisi, klatsib ja mõtleb jutte välja, see ütleb selle inimese kohta ju tegelikult päris palju. Ükski endaga rahulolev inimene ei musta teisi ja ei tegele klatsimisega või kellegi maha tegemisega. Kerge on elada välja end läbi teiste inimeste. Kerge on suunata viha iseenda vastu hoopis teistele. Me tihti ei mõista, millised tagajärjed on meie tegudel ja väljaütlemistel. Me üritame endalt süü maha lükata ja ütleme tihti, et aga meie ei vastuta teiste arvamuste ja tegude eest, kuid tegelikkuses õhutame me tihti enda postitusega või väljaütlemistega teiste suunas vaenu ja viha. Enda arvamuse välja ütlemine on okei, kuid igal asjal on piirid. Tahad elada välja enda emotsioone, mida tekitas Sinus naabri Maali siis tee seda, kuid mitte nii, et õhtutad inimesi enda naabrit vihkama. Igal sõnal ja teol on tagajärg. Kui Su postitusi ja videosi vaatavad teised inimesed siis Sina suunad neid, kui Sa räägid, et naabri Maali on halb siis usu mind enamik Su postituste lugejatest arvab samamoodi ja sellele järgneb viha selle inimese suunas, keda Sa maha teed. Mõelge enne kui enda arvamust avaldate. Mõelge enne kas tunneksid ennast hästi kui oleksid selle inimese asemel. Meil kõigil on oma vead ja head küljed, meist kõigist saaks teha negatiivse alatooniga postitusi ja videosi, mõtle sellele. Me anname enda postitustega eeskuju noortele, kas me tahamegi õpetada neile seda, et on okei internetis öelda seda, mida sülg suhu toob? Tänaval Sa ei lähe ju inimesele ütlema, et issand vaata milline Sa välja näed jne, miks me siis teeme seda internetis?

Me tahame kõik näida head inimesed, kuid me teod räägivad enda eest. Me tahame kõik, kedagi inspireerida või motiveerida, kuid seda saab teha ka nii, et Sa ei keskendu vaid inimese vigadele. Milleks üldse rääkida konkreetsetest nimedest? Miks me üritame teisi maha teha ja isennast paremas valguses näidata?

Kerge on inimesi sildistada, kerge on teisi hukka mõista, hoopis raskem on panna end selle inimese asemele ja mõelda miks ta nii käitub. Kohati tundub mulle, et inimesed on liiga enesekesksed, et mõista, et ka teistel inimestel on tunded ja nad saavad haiget. Loomulikult teen ka mina vigu, kuid see ei tähenda, et ma oleksin halb inimene. Kui Sa ei tunne inimest siis ei ole Sul õigus enda arvamust avaldada kolmandate inimeste arvamuste põhjal. Meist keegi pole ideaalne. Liiga tihti räägime me teistest, räägime sellest kui haiglaselt keegi käitub ja kõige selle juures ei märka me seda, et me oleme ise samasugused.

Vahepeal ma tundsin, et tänu sotisaalmeediale kaotasin ma kuskil iseennast ära. Ma ei tulnud toime negatiivsete kommentaaridega ja väljaütlemistega minu suunas. Ma ei saanud aru sellest, kuidas inimesed saavad arutada minu elu ilma mind teadmata. Kuidas inimesed saavad mind sildistada, kellekski kes ma pole. Kuid nüüd ma mõistan seda. Tehes maha mind, öeldes minu suunas negatiivseid asju saavad need inimesed enda ego upitada ja tunda ennast paremana. Its okay ja sellega tuleb lihtsalt leppida. Olen aru saanud, et mida rohkem pakub huvi inimene avalikkusele seda rohkem heiti ta saab. Seda rohkem otsitakse inimeses vigu, et näidata teda halvas valguses. Millest see tuleb? Mina arvan, et see tuleb sellest, et inimesed ei ole rahul iseendaga ja otsides teistes vigu tunnevad mõned inimesed ennast paremini.

Meil kõigil on paremaid ja halvemaid päevi. Meil kõigil on enda raskused kanda. Igal ühel on oma mured, ei ole olemas inimest, kellel oleks null muret ja probleemi. Ära taha olla teistest parem, ole parem iseendast. Me ei saa muuta maailma, me ei saa muuta teisi inimesi, kuid me saame muuta iseennast. Ära mitte kunagi kaota iseennast ükskõik kui raske aeg ka poleks. Igast olukorrast on võimalik välja tulla võitjana sest iga raskus meie elus õpetab meile midagi. Ära keskendu negatiivsele, igast olukorrast saab leida positiivse külje. Raskused panevad meid proovile ja kui need ületame tuleme alati välja võitjana. See kui praegu on raske ei tähenda seda, et ka nädala pärast oleks raske. Ära anna mitte kunagi alla ükskõik kui keeruline ka ei tunduks olukord. Jäta meelde, et Sinul ei ole õigust muuta teisi inimesi ja öelda neile, kuidas nad käituma peaks. Sul ei ole õigust öelda kellelegi kellega ta võib suhelda ja kellega mitte. Sa saad muuta vaid iseennast. Kui keegi on Sulle oluline siis ära lase teda enda elust ära vaid enda ego pärast. Suru enda ego alla ja võta inimest sellisena nagu ta on. Kerge on leida teistes vigu, kuid mõtle ennem enda käitumisele.