Öeldakse, et ära hinda raamatut kaane järgi, kuid mingil põhjusel ma hindasin seda raamatut kaane järgi ja see oli päris suur viga. Esiteks see kokkuvõte, mis raamatu tagakaanel on ja mis peaks inimesi lugema kutsuma ei tekitanud minus mitte mingisugust huvi. Ma olin täiesti kindel, et see raamat mind küll ei kõneta. Noh taga on ju kirjas, et raamat räägib tippjuristist, kes kohtusaalis saab peaagu saatusliku infarkti ja peale seda suundub mees õnne ja eneseteostuse otsingule. Sinu jaoks tekitas huvi? Kui vastasid jah siis võib olla on asi minus 😀

Ma ei ole eriline raamatute lugeja, õigemini mulle meeldib lugeda, kuid enamik kordadest kui raamatu kätte võtan siis ma lihtsalt jään poole pealt magama 😀 Selle raamatuga ei tekkinud kordagi sellist hetke kus silm oleks hakanud kinni vajuma, üldse oli seda suhteliselt raske käest ära panna. Esimest korda ma lihtsalt lugesin raamatut igal vabal hetkel kui sain, varasemalt oleksin see aeg sotsiaalmeedias passinud, kuid sain raamatu kahe päevaga läbi. See raamat muutis mind päris palju, õigemini see raamat andis kinnitust mu mõtetele, et see, kuidas ma asju näen ongi tegelikult õige. Kui ma seda lugesin siis nii paljudes kohtades tundsin ma ära iseenda.  Vahel pole inimesel muud vajagi kui seda, et keegi kinnitaks tema sõnu, keegi ütleks, et jah Sul on õigus ja seda see raamat tegigi. Kõlab imelikult? Toon mõned näited otse raamatust, millest see räägib, kuid võin öelda, et see raamat on tõesti väga hea ja usun, et muudab väga paljude inimeste mõttemaailma või annab neile jõudu, et iseennast muuta ja iseendaga tööd teha.

“Nagu varem ütlesin, John, edukus sind ümbritsevas maailmas algab sisemisest edukusest. Kui tõepoolest soovid parandada maailma, tähendagu see sinu tervist, suhteid või rahaasju, pead kõigepealt täiustama sisemaailma. Kõige tõhusam moodus selleks on tegeleda pideva enesetäiustamisega. Isiklik meisterlikkus on meisterliku elamise DNA.”

Ehk siis oli seal mõeldud seda, et enese parandamine ja isiklik kasv on parim, mida me iseenda jaoks teha saame. Minu arust oleme me jätnud iseenda tahaplaanile. Selle asemel, et iseennast arendada me tegeleme hoopis millegi muuga, vaatame telekat, istume nutikates, lihtsalt oleme, kuid kas teeksime seda ka siis kui teaksime, et täna on meie viimane päev siin maailmas? Me unustame selles kiires elutempos ära, mis on päriselt tähtis. Me unustame ära selle, mis on elus oluline. Me unustame ära, et töö kõrvalt peab jääma aega ka elamiseks. Tihti ei oska me öelda ei, seame teiste vajadused meist ettepoole, kuid kui Sul on tööpäev läbi siis miks Sa pead telefoni kaudu koguaeg kättesaadav olema? Lülita mõneks ajaks telefon välja, või pane hääletu peale, usu mind Sa ei kaota midagi. Me oleme muutnud enda elud liiga kiireks, kõik oleks justkui kerimise peal. Kas mäletad millal Sa viimati nautisid õues jalutamist? Millal Sa tundsid rõõmu sellest, et said lihtsalt jalutada ja oma mõtteid mõelda? Enda sisemaailma täiustamiseks on väga palju viise, loe raamatuid, hinda seda, mis Sul on ja unista suurelt.

“Kuidas saab keegi juhtida korporatsiooni, kui ta iseendagi juhtimisega hakkama ei saa? Kuidas suudad pere ülal pidada, kui pole õppinud iseenese eest hoolt kandma? Kuidas saad teha head, kui tunned ise end halvasti?” 

Kui ma ausalt ütlen siis ma soovitan päriselt igal inimesel seda raamatut lugeda, kes tahab elada elu nii, et ta on elus. Mõtlen selle all seda, et kui Sa tahad olla päriselt õnnelik ja tunda elust rõõmu siis see raamat avab Su silmad. Muidugi pelgalt raamatu lugemisest ei piisa, iseendaga peab tööd tegema ja see pole kerge, kuid lõpuks on see seda väärt. See raamat annab nii palju inspiratsiooni, kuidas elada enda elu nii, et Sa tunneksid elust rõõmu. See raamat tuletas mulle meelde, mis oli kunagi minu unistus, mille ma olin vahepeal juba ära unustanud, kuid see tõi mind tagasi täpselt sinna kus teadsin, mida ma tegelikult elult tahan. Pean selle eest tänama Mihklit, kes soovis seda raamatut jõuludeks, ma päris tõsiselt arvasin, et ma teen nii mõttetu ostu ja ma ei loe elusees seda raamatut, kuid never say never.

Ma lugesin seda raamatut nii nagu Julian (munk, kellest raamat räägib), oleks rääkinud minuga ja küsinud minult neid küsimusi, mida ta esitas raamatus Johnile. Lapsena mulle meeldis enda mõtteid paberile kirja panna ja enda päev ülesse kirjutada koos emotsioonidega, mis see minus tekitas, kuid see kadus mingi hetk ära ja ma olen pigem olnud selline, kes läheb vooluga kaasa (nagu enamik inimesi ilmselt). Ma arvasin, et see kui panen enda unistused paberile kirja ei muuda midagi, kuid kuidas Sa tead millest Sa unistad kui Sa ei pane neid kirja? Kui need paberile kirja panna siis oled Sa sammukese juba lähemal enda unistusele sest sel hetkel kui Sa selle kirja paned Sa visualiseerid seda ja annad univesrumile märku, et soovid just seda enda ellu. Ehk nagu ma alati öelnud olen unista suurelt ja siis unista veel suuremalt ja astu pisikesi samme selle suunas, et Su unistused saaks tõelisuseks. Tegelikult ongi elus kõige tähtsam see, et Sa oleksid õnnelik. Kui Sa ei tunne rõõmu enda tööst, mida Sa teed siis liigu selle suunas, et Sa ühel päeval saad teha tööd, mida Sa armastad. Kõik ei juhtugi üleöö, iga asi võtab aega, kuid kui Sa ei astu mitte ühtegi sammu selle suunas, mida Sa elult päriselt soovid siis Sa lihtsalt raiskad enda elu. Surivoodil mõtleme ilmselt me kõik sellest, mis meil enda elu ajal tegemata jäi või sellest, mida me ei hinnanud kui meil see olemas oli. Tänu sellele raamatule ma tean, et olen õigel teel ja ühel päeval elan ma täpselt sellist elu nagu mina tahan, lõppude lõpuks on see Sinu elu mitte kellegi teise oma. Mõtle vähem sellele, mida teised arvavad või tahavad. Mõtle rohkem sellele, mida Sina soovid ja mida Sina vajad enda ellu. Kui Sa teed rahu iseendaga suudad Sa hakkama saada iga olukorraga. Me tihti jääme negatiivsesse mälestusse kinni, kuid me ei tohiks seda teha. Iga negatiivne või halb asi, mis elus juhtub tegelikult õpetab meile midagi. Võta igat negatiivset asja kui õpetust, see muudab meid tugevamaks ja julgemaks. Mul pole õrna aimu ka, kuidas raamatutest kokkuvõtteid või arvamusi inimesed kirjutavad, kuid kõik, mis ma kirja panin on see, mis emotsioone ja mõtteid see raamat minus tekitas.

Ma loodan, et see raamat inspireerib ka Sind olema parem iseendast. Õpetab nägema ja analüüsima Sind iseennast kõrvalt vaadatuna. Õnn peitub meis endis, mitte keegi teine ei saa seda meieni tuua. Kokkuvõtalt see raamat õpetab Sulle valgustatud elu seitset ajatut voorust.

1. Valitse oma vaimu – mina sain sellest aru nii, et Sinu elu kvaliteet sõltub Sinu enda mõtetest. Samuti, et vigu ei olegi on vaid õppetunnid.

2. Järgi oma eesmärki – ehk sea endale eesmärgid, et Sa jõuaksid elus täpselt sinna kuhu Sa päriselt soovid jõuda. Elu eesmärk on eesmärgistatud elu- ehk kui sead endale ametialased, isiklikud ja vaimsed eesmärgid siis tead, mis suunas peaksid liikuma.

3. Praktiseeri kaizen’i – Edu Sind ümbritsevas algab Sinu iseenda sisemisest. Astu vastu enda hirmudele ja saa vabaks hirmudest.

4. Ela laitmatult – Võitle negatiivsete ja nõrkade mõtete vastu, mis on Sul aastatega tekkinud ka saa nendest lahti ning asenda need positiivsega.

5. Austa oma aega – Kasuta enda aega nii, et Sa ei kahetseks sekunditki enda elust. Naudi elu ja tunne sellest rõõmu, las töö jääda töö juurde ja vabal ajal pühenda ennast sellele, mis Sind õnnelikuks teeb.

6. Teeni omakasupüüdmatult teisi- Sa saad seda, mida Sa välja annad. Ehk kui Sa oled teiste vastu hea, saad ka vastu head. Leia aega enda pere, sõprade ja lähedaste jaoks.

7. Tervita oleviku avasüli – Ela praeguses hetkes ja tunne rõõmu enda elust.